Aktualności Wydarzenia

Aktualności - Wydarzenia

Mural na ulicy Majkowskiej

Na ścianie budynku zarządzanego przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych przy Majkowskiej 6 w Kaliszu kaliski artysta Michał Mąka namalował nowy mural. Powstawał on przez 5 dni i był małym wyzwaniem ponieważ aby go wykonać artysta malował go przy użyciu podnośnika. Artysta już zakończył pracę i od tego momentu można oglądać jego dzieło.

W dniu 22 października 2019r. Prezydent Miasta Krystian Kinastowski oglądał mural i pogratulował Michałowi Mące świetnej pracy oraz podkreślił, że to nie ostatni mural w naszym mieście.

Malowidło nawiązuje do rzeźby Flory, która znajduje się na dziedzińcu kaliskiego ratusza a replika stoi w Parku Miejskim. Flora jest częścią cyklu prac "Cyfrowy Antyk", w którym autor podejmuje próby malarskie związane z błędem cyfrowym. Obraz przedstawia antyczną postać Flory oraz typowe dla twórczości Michała Mąki elementy nawiązujące do błędu, usterki cyfrowej, symbolizujące upływ czasu, niedoskonałość reprodukcji. Uwzględniając sugestie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kolorystyka muralu jest stonowana, monochromatyczna i spójna z sąsiadującymi budynkami.

Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" im. B. Jareckiego w Kaliszu wspólnie z Michałem Mąką zrealizował w ten sposób już drugi projekt.

  • Mural - Flora
  • Mural - Flora
  • Mural - Flora
  • Mural - Flora
  • Mural - Flora

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urząd Miasta oraz Andrzej Kurzyński.